Lipoliza to obecnie najnowocześniejsza metoda medycyny estetycznej, która pozwala na bezoperacyjny, trwałą i skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej, polegającej na wstrzyknięciu w tkankę tłuszczową mieszanki fosfatydylocholiny i 20% L-karnityny. Zabiegi tego typu stają się na świecie alternatywą dla bolesnych zabiegów jak odsysanie tłuszczu (liposukcja). Jest to najbezpieczniejsza i relatywnie tania medyczna metoda efektywnego usuwania tkanki tłuszczowej z danego obszaru.
Fosfatydylocholina jest fosfolipidem, który bierze udział w rozmaitych procesach przemian materii. Mechanizm działania polega na rozpuszczeniu i eliminowaniu tkanki tłuszczowej. Z łatwością przenika przez błony komórkowe do ich wnętrza, a podana w większych ilościach powoduje rozluźnienie struktury błon i w efekcie ich rozerwanie. Po wniknięciu do niej powoduje rozpad nagromadzonych trójglicerydów. Fosfatydylocholina jest fosfolipidem zdolnym rozpuszczać tłuszcz, z którym ma kontakt. Zabieg wykorzystujący jej właściwości jest rewolucyjnym, niechirurgicznym rozwiązaniem wykorzystywanym do zabiegów redukujących nadmierne nagromadzenie się tkanki tłuszczowej.
Zabieg przy użyciu Fosfatydylocholiny polega na wstrzyknięciu przy użyciu igieł 29/30 G o długości 13/14 mm substancji bezpośrednio w tkankę tłuszczową na głębokość ok. 1 cm. Po zabiegu nie tworzą się blizny i inne nieregularności na powierzchni skóry. Każdy zabieg trwa 10-15 minut i zazwyczaj podczas jednej wizyty wykonuje się zastrzyki na dwóch do czterech miejscach, gdzie występuje nadmiar tkanki tłuszczowej, w zależności od skali problemu. Rezultat zabiegu widoczny jest już w trzecim dniu po zabiegu. W odstępie 2-8 tygodni od zabiegu osiąga się najwyższy poziom. W zależności od indywidualnego problemu i od używanych do jego rozwiązania preparatów, nadmiar tłuszczu jest usuwany po 6-8 zabiegach wykonywanych, co tydzień. Tylko w bardzo poważnych przypadkach może być konieczne wykonanie większej niż 8 ilości zabiegów, aby uzyskać zadawalający rezultat. Po otrzymaniu oczekiwanego efektu. Należy go podtrzymać odpowiednią terapią domową. W momencie, kiedy tłuszcz zostanie rozpuszczony, efekt zabiegu będzie trwały. Niemniej jednak nie należy doprowadzać do ponownego nagromadzenia się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Po zabiegu może wystąpić miejscowy słaby ból, wrażenie delikatnego pieczenia i ewentualne wybroczyny na powierzchni skóry poddawanej zabiegom. Zaraz po zabiegu pacjent może wrócić do normalnego życia, aktywności fizycznej, oraz może przebywać na słońcu.